cs en
Všechny novinky

TRAILOVNÉ? PŘISPÍVAT JE NORMÁLNÍ!

TRAILOVNÉ? PŘISPÍVAT JE NORMÁLNÍ!

 

Společná kampaň českých trail center: TRAILOVNÉ? Přispívat je normální!

 

Rychlebské stezky, Singltrek pod Smrkem, Trutnov Trails, Singletrail Moravský kras, Šemberské stezky. Nejvýznamnější česká trail centra spojila síly a připravila osvětovou kampaň, ve které chtějí veřejnosti přiblížit, co vše obnáší takové traily vybudovat a následně je udržovat.


Nejsou to jenom stovky hodin dobrovolnické práce, jednání s úřady a veškerý volný čas budovatelů. Aby stále populárnější trail centra udržela traily ve výborném stavu, a to i přes působení povětrnostních vlivů, jejich přirozené opotřebení bikery a aktuálně i těžbu spojenou s kůrovcovými kalamitami, tak je nutné, aby byly traily udržovány profesionálně po celý rok. Náklady na jejich údržbu jdou do statisíců, mnohdy i do jednotek milionů korun.

Jak říká trail builder Jan Rail z Trutnov Trails: "Když na traily dva roky nesáhneme, tak je po téhle době v podstatě už ani nenajdete!"

Cílem kampaně je přimět bikery k pochopení faktu, že přispívat na údržbu je nutné, přestože takový příspěvek nelze nijak vymáhat a je založený čistě na dobrovolnosti samotných dárců. Ano, zní to poněkud zvláštně, když je něco dobrovolné a zároveň je to v podstatě i povinné. Ale pokud chceme mít traily v perfektní kvalitě, kterou dnes již automaticky vyžadujeme, tak by pro nás bikery neměl být problém přispět na údržbu! Nebavíme se přitom o nějakých dramaticky vysokých částkách. "Pade nebo kilo" za den by nám za to mělo stát. Částka rovnající se pár pivům podle nás všech za perfektní bikování plné zábavy i přívalu adrenalinu určitě stojí!

Svou trochou do mlýna přispívá i předseda české mountainbikové asociace, Vašek Vlk Volráb:

„Vstup do přírody je u nás v Česku zdarma. Buďme za to jen rádi, toho si opravdu važme a nenechejme si na to v žádném případě sáhnout. Ovšem bikování na vymazlených trailech v Trutnově, v Rychlebech, na Singlekrasu, na Šemberkách, pod Smrkem, v Sušici, v Tvarožce a já nevím, kde ještě všude, to přeci není jen o tom, že můžeme zdarma do lesa. Všude tam je přeci jen velká přidaná hodnota v podobě spousty práce, převezené hlíny, přetahaných kamenů, vyšejpovaných klopek, odtahaných padlých stromů a všeho dalšího. Stačí zajít na nějakou brigádu, tedy pokud jste sami nikdy nic nekopali, a hned budete mít lepší osobní vjem toho, co to stojí opravdové dřiny a úsilí, aby potom někdo přijel a hezky se svezl. Ne se jen tak „zdarma“ projel po obyčejné lesní pěšině, ale zabikoval si s velkou přidanou hodnotou, znásobil svůj pocit a po dojezdu se cítil možná i lépe než po jiných tolik nám příjemných činnostech. Je to na každém z nás, co vlastně chceme a jestli nám to za to stojí, abychom si fakt super zabikovali a borcům, kteří nám ten zážitek umožnili, tak abychom jim i přispěli pade nebo kilo na údržbu nad rámec toho, že si dáme pivo na základně. Pokud to uděláme, tak příště to bude minimálně tak dobré a možná ještě i lepší. Oni to totiž fakt neutratí za hlučnou káru nebo za zlaté kohoutky v koupelně, tím si jsem opravdu jistý a na to je dost dobře znám!“

Za stálou přízeň všech bikerů děkují:

Pavel Horník, Rychlebské stezky

Petr Vaněk, Singletrail Moravský kras

Tomáš Kvasnička, Singltrek pod Smrkem

Pavel Kvasnička, Šemberské stezky

Jan Rejl, Trutnov Trails

 


Partneři

Doporučujeme